sağlık

SAĞLIK

Amerika'nın sağlık sisteminin anlaşılması, Amerikalılar için bile zordur. Yeni çıkan ve çıkacak olan yasalar konuyu daha da karmaşıklaştırmaktadır. Amerikan sistemi dünyanın en iyilerinden - ve en pahalılarından- biridir. ABD'de beklenmedik sağlık kazaları seyrek görülür; örneğin musluk suyu ülkenin her yerinde içilebilir niteliktedir. 911 ve 0 (sıfır) telefon sistemlerine de yaygın olarak erişilebilir. Kaliteli sağlık hizmetleri ülkenin her yerinde çeşitli kaynaklardan alınabillir.

SAĞLIK

Ögrenci olarak kayıtlı olduğunuz full-time programın süresi 6 ay ve üstünde ise ‘National Health Service’ adı verilen ücretsiz devlet hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu servisten yararlanabilmek için bir doktora kayıt yaptırmanız gerekir. Bunu kayıtlı olduğunuz eğitim kurumunun size tavsiye edeceği bir doktor aracılığı ile yapabilirsiniz.

İsveç, eczaneleri özelleştiriyor

İsveç Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Göran Haegglund, devlet tekelinde bulunan eczaneleri özelleştireceklerini açıkladı.

Göteborg Posten gazetesinde yayınlanan köşe yazısında, hükümetin eczanelerle ilgili yeni düzenlemelerini anlatan İsveçli Bakan Göran Haegglund, bugüne kadar devlet eliyle işletilen eczaneleri neden satma kararı aldıklarını anlattı.